Menu główne
W zbiorach Kościoła stopnickiego znajdowało się wiele zabytkowych i wartościowych przedmiotów. Szczególną wartość posiadają dwa z nich, pochodzące z darów Kazimierza Wielkiego dla kościoła w Stopnicy: kielich i relikwiarz św. Marii Magdaleny.
Zloty kielich ma wysokość 17cm, jego dno wycinane jest w okrągłe zęby i podwyższone galeryjką z różyczkami, na nim napis: CALIX+REGIS+CASIMIRI (kielich króla Kazimierza); na węźle znajdują się cztery błękitno emaliowane, opasane sześcioma łukami tarcze z herbami Orzeł Polski i Wieniawa w czerwonym polu; podstawa o przekroju 12cm w kształcie 12-
Drugi z zabytków, relikwiarz św. Marii Magdaleny wykonany z pozłacanej srebrnej blachy, wyobrażał prawie naturalnej wielkości popiersie kobiety z nakryciem głowy na wzór średniowiecznego zimowego czepca podbitego futrem, który spadał na całą szyję i układał się w draperie. Spod nakrycia głowy wyglądały włosy obwinięte przepaska i loki wijące się po obydwu stronach twarzy. Sama twarz ściągła, czoło szerokie i wypukłe, nos kształtny, duże wydatne oczy, usta na wpół otwarte, broda szpiczasta. U spodu popiersia orzeł piastowski w czerwonym emaliowanym polu, od którego dokoła podstawy, w podwójnej obwódce wypukły gotycki napis: „CAS. REX POLONIAE FECIT CAPUT ISTUD. IN HONOREM SANCTAE MARIAE MAGDALENAE MCCCLXX” (Kazimierz król polski sprawił tę głowę na cześć św. Magdaleny 1370 r.)
Obecnie zabytki znajdują się w zbiorach Muzeum Diecezjalnego w Kielcach i są przechowywane w skarbcu katedralnym. Opiekę nad nimi sprawuje ksiądz doktor Paweł Tkaczyk Dyrektor Muzeum Diecezjalnego i Kustosz Bazyliki Katedralnej ksiądz prałat Stanisław Kowalski. Składamy im serdeczne podziękowania za udostepnienie zbiorów.
Prezentowane poniżej zdjęcia ukazują kościół i samo miasto na przestrzeni ostatnich dwóch stuleci. Dziękujemy za udostępnienie zbiorów wszystkim parafianom, a w sposób szczególny panu Czesławowi Żywockiemu zawodowemu fotografowi, pani Elżbiecie Górze za udostępnienie własnych zbiorów. Za przeprowadzenie kwerendy i dostarczenie bogatej i unikatowej bazy źródłowej wyrażamy wdzięczność panu Janowi Kolasińskiemu miłośnikowi historii, regionaliście i działaczowi społecznemu.
GALERIA NR 1
GALERIA NR 2