Parafia w Stopnicy

Idź do spisu treści

Menu główne

2017

ARCHIWUM

Tutaj znajdują się archiwalne ogłoszenia z 2017 roku.

17 grudnia 2017r. w naszej wspólnocie parafialnej miało miejsce uroczyste przyjęcie do Wspólnoty Służby Liturgicznej naszej parafii. Wydarzeniu temu przewodniczył ksiądz proboszcz, który z radością włączył dwóch kandydatów w szeregi ministrantów. Życzymy nowym ministrantom by nie ustawali w staraniu o czystość duszy i poznawania piękna liturgii Kościoła.


Zapewne wszyscy na świecie wiedzą co wiąże się z dniem 6 grudnia. W pewnym przedszkolu ksiądz zapytał: „Co robi święty Mikołaj”. Dzieci odpowiedziały chórem: „Rozdaje prezenty!”. Katecheta uśmiechnął się i długo po tym zastanawiał się jak to się stało, że biskup Miry stał się przerośniętym czerwonym krasnalem z workiem pełnym prezentów.
Do naszego kościoła po Mszy Świętej o godz. 16 miał przybyć niezwykły gość. Jego strój bardziej przypominał szaty biskupa niż komercyjny wynalazek ostatnich kilkunastu lat. Wizyta Mikołaja zbiegła się z dniem spotkania dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii Świętej. Wszyscy byli poruszeni i podekscytowani od początku Mszy Świętej. No i wreszcie… ksiądz Sylwester poszedł do wyjścia głównego kościoła by powitać przybysza. Wszystkim obecnym serce mocniej zabiło gdy usłyszeli odgłos dzwonków. To znak że już się zbliża. Ksiądz wraz z ministrantami wprowadzili Mikołaja na miejsce w prezbiterium. Rozpoczęło się… energia w oczekiwaniu na prezent nie odchodziła od dzieci, ministrantów i członków scholii. Prezentów było sporo. Nikt jednak nie odszedł bez podarunku. Tradycyjnie Mikołaj zapytał wszystkich: „Czy w tym roku wszyscy byli grzeczni?”. Odpowiedź była jednoznaczna. Odważni mogli zaprezentować swoje umiejętności oratorskie i śpiewacze. Jednak wszystkich rozbawiła wiadomość jednego z uczniów klas trzecich o rzekomym niebezpiecznym związku Świętego Mikołaja z FBI.
W tym dniu nie można zapominać o zwyczajnym słowie „dziękuję”. Jest to nie tylko podstawowy element kultury osobistej człowieka ale co za tym idzie wpływa również na jego rozwój. Postawa wdzięczności za dary Boże niech wynika z serca. Do wzajemnej pomocy i życzliwości wzywają nas słowa Świętego Pawła: „We wszystkim pokazałem wam, że tak pracując trzeba wspierać słabych i pamiętać o słowach Pana Jezusa, który powiedział: Więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu”. (Dz 20,35)


25 listopada schola dziecięca uczestniczyła w wycieczce do Kielc. Odwiedziliśmy Magię Karmelu, w której uczestniczyliśmy w warsztatach edukacyjnych „od ziarna do czekolady”. Dzieci własnoręcznie zaprojektowały i wykonały prawdziwą czekoladę i w następnej części zrobiły kalendarze adwentowe. Wszystkie prace były bardzo kreatywne i twórcze. Po warsztatach udaliśmy się do kina na film „Coco”. Dzieci bardzo miło spędziły czas. Nie zabrakło przy tym śmiechu i dobrej zabawy.


22 października w niedzielę na cmentarzu parafialnym w Stopnicy, została poświęcona przez Biskupa Kieleckiego księdza Jana Piotrowskiego kaplica wraz z domem pogrzebowym.
Budowa kaplicy cmentarnej była wielkim wyzwaniem. Ksiądz Biskup wyraził słowa uznania dla Burmistrza, Rady Miejskiej, księdza dziekana Janusza Rydzka oraz wykonawcy Pana Henryka Szafrańca za podjęcie trudu i zrealizowanie tak dużego przedsięwzięcia.
Z kaplicy cmentarnej będą korzystały trzy parafie znajdujące się na terenie Gminy Stopnica: św. Ap. Piotra i Pawła w Stopnicy, św. Antoniego Padewskiego w Kątach Starych oraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Czyżowie.


3 września wspólnie z młodzieżą udaliśmy się na XVIII Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy "Święty Krzyż 2017". Pielgrzymowaliśmy trasą „Zbójecką”: Bieliny – Podłysica – Huta Szklana – Święty Krzyż. Młodzież z ciekawością słuchała przewodnika i zadawała pytania. Nie zabrakło przy tym, dawki śmiechu i dobrej zabawy. Wszyscy szczęśliwie i z uśmiechem dotarliśmy do celu.


Jak co roku 14 września udaliśmy się w pielgrzymce do Sanktuarium w Pacanowie, by wspólnie przeżyć uroczystości odpustowe Podwyższenia Krzyża Świętego. Podczas pielgrzymki polecaliśmy w modlitwie różańcowej wszystkie nasze sprawy oraz koronką do Bożego Miłosierdzia modliliśmy się za cały naród. Naszą wędrówkę urozmaicał piękny śpiew przygotowany przez nowicjuszy z klasztoru Księży Sercanów.  Konferencję w czasie drogi wygłosił ks. Franciszek Wielgut.
Mszy Świętej odpustowej przewodniczył J. E. Ks. Bp Aleksander Kaszkiewicz z Grodna. W homilii ksiądz biskup przypomniał wartość Krzyża: „…przez Mękę Pana naszego Jezusa Chrystusa Krzyż nie jest już szubienicą hańby, lecz tronem chwały. Dzisiaj w tę piękną uroczystość znalezienia i podwyższenia Krzyża trzeba nam uwierzyć i przyjąć z nadzieją swój własny krzyż powołania”. „…krzyż jest przyjacielem człowieka i staje się źródłem radości i nadaje sens codziennemu pielgrzymowaniu i realizacji powołania do świętości”.


W niedzielę 20 sierpnia przeżywaliśmy odpust parafialny ku czci NMP Królowej - Matki Bożej Stopnickiej. Uroczystość ta była także połączona z Gminnymi Dożynkami. Przewodniczył jej ordynariusz diecezji kieleckiej - ks. bp Jan Piotrowski. Podczas Mszy Świętej dziękowaliśmy za tegoroczne zbiory. Ksiądz biskup przypomniał w homilii czym jest wartość pracy i jak ważna oraz niezbędna jest ona w życiu człowieka. Po Mszy Świętej przyszedł czas na uroczyste przekazanie chlebów wypieczonych z tegorocznych plonów. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tych uroczystościach.


Kochani! 16 sierpnia 2017 r. rozpocznie się V Rowerowa Pielgrzymka Diecezji Kieleckiej. Ruszamy z Kielc przez Chmielnik, Busko Zdrój, Wiślicę, Pińczów, Mnichów, Dzierzgów, Lelów na Jasną Górę. Można do nas dołączyć do trasie. To czas dla Maryi i Jezusa. Zapraszamy do wspólnego pielgrzymowania: księży, siostry zakonne, dorosłych, młodzież, rodziców z dziećmi – wszystkich, którzy lubią rower i kochają Matkę Bożą. Do zobaczenia na rowerowym, pielgrzymim szlaku!


Czas podjąć jedyną właściwą decyzję... Czas ruszyć w trasę! Gwarantujemy, że po powrocie do domu nic już nie będzie takie samo. Będzie piękniejsze!
Wybierz się z nami na pielgrzymkę!
Formularz zgłoszeniowy odbierzesz w zakrystii.
Wyruszamy 6 sierpnia o godzinie 6.00 spod wiślickiej Kolegiaty.
Bądź z nami! Przeżyj radość!


4 lipca 2017r. odbył się parafialny wyjazd do Lunaparku Energylandia w Zatorze. Młodzież mogła skorzystać z różnych atrakcji parku rozrywki i przy tym doskonale się bawić. Wyjazd ten był podsumowaniem całego roku angażowania się młodzieży w życie parafii.


W piątek 30 czerwca, w naszej parafii Ksiądz Biskup Marian Florczyk udzielił Sakramentu Bierzmowania 50. młodym osobom z klas 3 gimnazjum. Młodzież otrzymała pełnię Daru Ducha Świętego, dzięki któremu będą mogli dojrzale żyć po chrześcijańsku - z Jezusem i jak Jezus - oraz skutecznie dzielić się swoją wiarą z innymi. Dziękujemy rodzicom, opiekunom, katechetom i wychowawcom za przygotowanie młodzieży do przyjęcia sakramentu oraz za udział w tej uroczystości.


W sobotę 17 czerwca w Amfiteatrze Kadzielnia w Kielcach odbył się koncert Alleluja, czyli Happy Day 2. Impreza nawiązywała do koncertu, który odbył się z okazji Światowych Dni Młodzieży w lipcu zeszłego roku. Na scenie wystąpiły m.in. takie zespoły: Maleo Reggae Rockers, Kasia Moś, Mietek Szcześniak, chór Gospel Joy i goście z Konga. Młodzież z naszej parafii miała okazję uczestniczyć w tym wydarzeniu. Humory dopisywały wszystkim przed jak i po koncercie. Wszyscy doskonale się bawili.


W sobotę 20 maja 2017 r. w naszej wspólnocie parafialnej odbyła się uroczystość Pierwszej Komunii Świętej. Była to dla dzieci i dla ich rodziców szansa na przeżycie wielkiego święta miłości Boga do człowieka. W tym roku 67 dzieci przyjęło po raz pierwszy Pana Jezusa do swojego serca. Wszystkim dzieciom życzymy trwania w łasce uświęcającej, aby biała strój były symbolem życia bez grzechu ciężkiego. Niech Pan Jezus przyjmowany w Komunii świętej prowadzi dzieci i ich rodziny drogami świętości.


W sobotę, 8 kwietnia 2017 r. liczna grupa młodzieży z naszej parafii wzięła udział w Światowym Dniu Młodzieży na szczeblu diecezjalnym, które odbywało się pod hasłem: "Wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny".
Spotkanie odbyło się w Kielcach. Rozpoczęło się ono w  kościele św. Wojciecha. Tam uczestniczyliśmy w nabożeństwie prowadzonym przez wspólnoty młodzieżowe, w konferencji wygłoszonej przez ks. dr. Miłosza Hołdę. Usłyszeliśmy też kilka świadectw młodych ludzi o tym, jak wielkie rzeczy Bóg uczynił w ich życiu.
Z kościoła św. Wojciecha przeszliśmy w procesji z Krzyżem i ikoną Matki Bożej do Bazyliki Katedralnej. Procesji przewodniczył Bp Jan Piotrowski.
Zwieńczeniem dnia była Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego. 


W piątek 07 kwietnia wierni przeszli ulicami naszego miasta w nabożeństwie drogi krzyżowej. Procesja wyruszyła sprzed kościoła o godz.19. Mimo chłodu w nabożeństwie drogi krzyżowej uczestniczyło wielu wiernych.
Krzyż, symbol śmierci i zmartwychwstania Jezusa nieśli wierni z naszej parafii: matki, ojcowie, babcie, dziadkowie i nasza młodzież.
Dziękujemy wszystkim za pomoc w przygotowaniu nabożeństwa, za niesienie krzyża oraz oprawę muzyczną.


Na progu tegorocznych ferii zimowych (30.01-03.02) w naszej parafii został zorganizowany dla młodzieży wyjazd w góry do Zakopanego. Młodzież bardzo chętnie uczestniczyła w zorganizowanych zajęciach. Mieli okazję by sprawdzić swoje umiejętności jazdy na nartach oraz łyżwach. Nie zabrakło też miejsca na mini rywalizację podczas gry w kręgle. Wszyscy świetnie się bawili i miło spędzili czas na wypoczynku i wspólnej modlitwie. Jesteśmy wdzięczni wszystkim osobom, które przyczyniły się do zorganizowania zimowiska.


Kościół 6 stycznia obchodzi epifanię, czyli objawienie się Pana Jezusa światu. Mędrcowie ze Wschodu są reprezentantami wszystkich ludzi całego świata, języków i narodów, które powołane przez Pana wyruszają w drogę, by oddać pokłon Nowo Narodzonemu Dziecięcia w Betlejem. W tę uroczystość młodzież z parafii św. Antoniego Padewskiego z Kątów Starych przedstawiła jasełka w naszej wspólnocie. Dziękujemy młodzieży za przypomnienie nam wszystkim tej pięknej historii Narodzenia Pana Jezusa i wspólne kolędowanie.


Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego