Parafia w Stopnicy

Idź do spisu treści

Menu główne

2015

ARCHIWUM

Tutaj znajdują się archiwalne ogłoszenia z 2015 roku.

1 listopada Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. Dzień ten kojarzy się dla wielu ze zniczem, z grobem bliskich osób, z cmentarzem, dla innych z wiązanką kwiatów, jeszcze dla innych z modlitwą i pamięcią o tych, którzy wyprzedzili nas w drodze do wieczności. Nie mniej jednak w tym dniu udajemy się z całymi rodzinami na cmentarz i nawiedzamy groby naszych bliskich, przyjaciół, rodziców, krewnych, znajomych, stawiając kwiaty, zapalając ten "płomyk nadziei", wierząc, że już cieszą się oni chwałą w domu Ojca Niebieskiego. Kościół w tym dniu oddaje cześć tym wszystkim, którzy już weszli do chwały niebieskiej, a wiernym pielgrzymującym jeszcze na ziemi wskazuje drogę, która ma zaprowadzić ich do świętości. Przypomina nam również prawdę o naszej wspólnocie ze Świętymi, którzy otaczają nas opieką. W naszej wspólnocie parafialnej dzisiejszą uroczystość przeżywaliśmy w świątyni oraz na cmentarzu parafialnym, gdzie o godzinie 10 i 12 modliliśmy się wspólnie.


Dnia 31 października młodzież i dzieci działająca w grupach przyparafialnych wybrała się do Śladkowa, by wspólnie pobawić się w coraz bardziej popularną grę zespołową- PAINTBALL.
Na początek zostaliśmy poinformowani przez naszego opiekuna, co możemy, a czego nie wolno nam robić. Dowiedzieliśmy się o tym, że gra ta polega na prowadzeniu pozorowanej walki przy użyciu markerów, urządzeń zbliżonych kształtem i zasadą działania do broni pneumatycznej, które za pomocą sprężonego powietrza wyrzucają kulki wypełnione farbą na bazie żelatyny spożywczej. Trafienie przeciwnika, podczas którego kulka rozbija się, pozostawiając kolorowy ślad na kombinezonie, ciele, masce bądź markerze zawodnika, powoduje jego eliminację z gry.
Następnie każdy z nas otrzymał kombinezon, maskę oraz markera z zapasowym ładunkiem kulek, podzieliliśmy się na dwie grupy i wreszcie udaliśmy się do wyznaczonych fortów, by bronić swoich flag.
Walka była zacięta, bo przecież „na śmierć i życie”. Trafieni zawodnicy musieli zakończyć grę i zejść do bezpiecznej strefy, by tam czekać do zakończenia rozgrywki. Oczywiście na jednej rozgrywce się nie zakończyło, bo przecież musiał być rewanż jeden, drugi.
Zabawa była wyśmienita. Wszyscy byli zadowoleni, ale też  zmęczeni i głodni więc nie obyło się bez kiełbasek z ogniska, którym towarzyszyły świetne humory i analizowanie najciekawszych sytuacji.


WSPOMNIENIE O ŚW. JANIE PAWLE II.
Uczniowie szkoły podstawowej wraz z księdzem Dariuszem i paniami katechetkami przygotowali montaż słowno - muzyczny o naszym wielkim rodaku ŚW. JANIE PAWLE II. Wzruszające teksty wzbogaciła piękna oprawa muzyczna. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie, zwłaszcza dzieciom i zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.


W niedzielę 11 października podczas Mszy św. o godzinie 10.00 miało miejsce włączenie do naszej parafialnej wspólnoty ministranckiej nowych kandydatów. 
Uczestniczyli oni  w zbiórkach, uczyli się modlitw ministranta przed i po Mszy św., poznawali przeznaczenie i nazwy paramentów, uczyli się gestów wykonywanych przy ołtarzu i również nabierali doświadczenia jak niepowtarzalną atmosferę tworzy wspólnota ministrancka.
Wydarzenie uroczystego poświęcenia komży, złożenia przyrzeczeń i służenia już jako ministrant przy ołtarzu jest również wielkim wydarzaniem dla całej rodziny. Podczas tej ważnej decyzjii dla nowych ministrantów są obecni również ich najbliżsi. Często widać łzy wzruszenia, radość, szczęście i dumę z faktu, że syn będzie odtąd służył Bogu. Dlatego tak ważne jest, aby to właśnie w rodzinach był odpowiedni klimat do rozwoju powołań ministranckich. Jednocześnie dziękujemy tym rodzinom z naszej parafii, w których istnieje dobra atmosfera do rodzenia się takich powołań. To właśnie bardzo  często rodzice są tymi, których głos może pomóc i zachęcić młodego chłopca do podjęcia decyzji o byciu ministrantem.
Nowym ministrantom życzymy przede wszystkim wytrwałości i zapału do służby przy ołtarzu. Jednocześnie zachęcamy chłopców z naszej parafii, którzy chcą zostać ministrantami, aby nie wahali się podjąć decyzji o byciu ministrantem.


Zapraszamy do zapoznania się z galerią prezentującą zdjęcia lotnicze Stopnicy. Jest to atrakcyjna i unikalna forma prezentacji zarówno samego miasta, jak i świątyni.


Polskie dożynki mają ścisły związek z tradycją – wywodząca się z pierwszych wieków - Kościoła rzymskokatolickiego, który w miejsce starorzymskich ferie messis ustanowił jesienne dni kwartalne. Znaczenie tej uroczystości o charakterze religijnym jako dziękczynienia za zebrane plony podkreślał w mowach papież Leon Wielki.
Ofiarowany chleb – owoc ziemi oraz pracy rąk ludzkich – jest symbolem życia, radości, sytości, szczęścia. Symbolizuje dom rodzinny, w którym ojciec lub matka dzielą chleb między domowników. Wspólnie spożywany chleb jest znakiem gościnności, przyjaźni, wspólnoty. Chleb symbol wszystkich potrzeb człowieka, w czasie Mszy św. staje się Ciałem Chrystusa, pokarmem na życie wieczne. Wokół eucharystycznego chleba gromadzą się chrześcijanie, aby składać Bogu dziękczynienie.
W dniu dożynek rolnicy gromadzą się jako wspólnota na ŁAMANIU CHLEBA, aby przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie składać Bogu Ojcu dziękczynienie za szczęśliwe ukończenie żniw i zebrane plony. W naszej parafii wspólne dziękczynienie miało miejsce 23 sierpnia. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tegorocznych uroczystości dożynkowych.


Wspomnienie Maryi Królowej zostało wprowadzone do kalendarza liturgicznego przez papieża Piusa XII encykliką  Ad caeli Reginam  (Do Królowej niebios), wydaną 11 października 1954 r., w setną rocznicę ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Maryi. Już w czasie Soboru Watykańskiego I w roku 1869 biskupi francuscy i hiszpańscy prosili o to święto.  Początkowo wspomnienie Maryi Królowej obchodzone było w dniu 31 maja, ale w wyniku posoborowej reformy kalendarza liturgicznego przesunięto je na oktawę uroczystości Wniebowzięcia Maryi - 22 sierpnia. To właśnie wydarzenie ukoronowania Maryi wspominamy w piątej tajemnicy chwalebnej różańca. W naszej parafii w tym dniu odbywają się uroczystości odpustowe. W tym roku przewodniczył im ksiądz Leszek Bujak.W niedzielę 2 sierpnia 11 osób z naszej parafii oficjalnie dokonało przedstawienia nowopowstałej wspólnoty legionowej. Miało to miejsce podczas uroczystej eucharystii połączonej z dziękczynieniem. Niech Maryja dodaje sił i otacza opieką legionistów.W dniu 26 lipca grupa naszych parafian złożyła przyrzeczenia legionowe w obecności i z błogosławieństwem księdza proboszcza. Zapraszamy do zapoznania się z galerią.W poniedziałek 29 czerwca obchodziliśmy uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła. W naszej parafii jest to uroczystość odpustowa ku czci świętych apostołów. Główna uroczystość odpustowa z procesją  eucharystyczną miała miejsce o godzinie 12. Mszy Świętej przewodniczył notariusz Kurii Diecezjalnej w Kielcach ksiądz doktor Sebastian Wieczorek. Homilie wygłosił ksiądz Tomasz Chojna. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.


Jednym z bardzo ważnych wydarzeń każdej wspólnoty parafialnej jest przewidziana w prawie Kościoła – wizytacja duszpasterska, która odbywa się w każdej parafii diecezji co 5 lat. Wizytacja biskupa w parafii jest czynnością apostolską, pasterską. Biskup jako następca apostołów, i jak niegdyś oni sami, odwiedza parafię, by spotkać się z wiernymi i wspólnie przeżywać radość chrześcijańskiej wiary. Przyjeżdża by słuchać o radościach, wejść w nasze troski, by prosić Boga o błogosławieństwo dla naszego życia. Ksiądz biskup na wizytację przybywa zawsze jako gospodarz diecezji, by zapoznać się z sytuacją duszpasterską i gospodarczą parafii. Trzeba podkreślić, że wizytacja jest to nie tyle czas sprawdzania i kontroli, ale czas spotkań z wiernymi, czas umacniania ich wierności Chrystusowi, Ewangelii i Kościołowi. Wizytacja kanoniczna wskazuje też bardzo czytelnie, że biskup jest fundamentem oraz znakiem jedności Kościoła diecezjalnego, a jedność jest sprawą zasadniczą, o którą już Jezus prosił Ojca. Po drugie wizytacja biskupa w parafii ma wymiar kanoniczny. Wizytacji kanonicznej podlegają wszystkie dziedziny życia religijnego, moralnego, apostolskiego i administracyjno-gospodarczego. Podczas wizytacji, ksiądz biskup poznaje charakterystykę parafii, życie religijne parafii, interesuje go przebieg katechizacji, oraz zapoznaje się z innymi formami duszpasterstwa występującymi w parafii. Wizytacja pasterska jest jakby duszą biskupiego posługiwania i rozszerzeniem duchowej obecności biskupa pomiędzy wiernymi. Właśnie tak objawia się ona w swojej prawdziwej istocie, czyli jako znak obecności Pana, który odwiedza swój lud, przynosząc mu pokój. 
W dniu dzisiejszym w murach naszej świątyni gościliśmy księdza biskupa Mariana Florczyka. Ksiądz biskup spotkał się z kołami różańcowymi, wspólnotą legion Maryi, pobłogosławił dzieci oraz ustanowił sześciu nowych lektorów. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia tej uroczystości i zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.


Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wyjazdu na XIII Diecezjalne Spotkanie Młodzieży Diecezji Kieleckiej, które odbyło się w Wiślicy – w historycznym miejscu pierwszego chrztu państwa Wiślan. W spotkaniu uczestniczyło ponad 800 młodych ludzi. Spotkanie przebiegało pod hasłem „Radość nawrócenia”, które nawiązywało do hasła Roku Duszpasterskiego.


W najbliższą niedzielę odbędzie się zapowiadana Wizytacja Kanoniczna naszej parafii.
Wizytacji dokona Ks. Biskup Marian Florczyk.

Program Wizytacji:

g.8.30
- Msza św. z udziałem Kół Żywego Różańca i Legionu Maryi, po Mszy św. wspólna

modlitwa na różańcu.

g.10.00 - Msza św. z błogosławieństwem dzieci od najmłodszych do szóstoklasistów

i podziękowaniem za zakończony rok szkolny.

g.11.30
- Nawiedzenie cmentarza i modlitwa za Zmarłych.

g.12.00
- Msza św. z udzieleniem posługi lektora.

Przygotujmy się do tego ważnego wydarzenia poprzez udział w popołudniowych Mszach św.
i nabożeństwie czerwcowym. Skorzystajmy ze spowiedzi św. Spowiadamy w czasie Mszy św.,
w czwartek od g.16.30.


Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wycieczki młodzieży gimnazjalnej do Kielc. Gimnazjaliści mieli okazje zobaczyć i poznać historię Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach, jak również zapoznać się z zasobem Archiwum Diecezjalnego oraz zetknąć się z kulturą artystyczną regionu świętokrzyskiego wyrażającą się w dziełach sztuki, malarstwa, rzeźby, architektury i muzyki przechowywanych w Muzeum Diecezjalnym.


Pierwsza niedziela czerwca w naszej parafii to Niedziela Grobowa. Tradycją już jest, że na cmentarzu wspólnie modlimy się za zmarłych i  odprawiane są Msze  Święte. Dlatego też 7 czerwca tłumnie zgromadziliśmy się na  naszym cmentarzu. Była to świetna okazja do modlitwy za naszych bliskich zmarłych i uporządkowania grobów.


W czwartek (4 czerwca) obchodziliśmy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej potocznie określaną jako Boże Ciało. Przez nasze miasto przeszła procesja Eucharystyczna. Tradycyjnie zatrzymała się przy czterech ołtarzach skonstruowanych w plenerze. Pragniemy podziękować Wam drodzy za udział w Wyznaniu Swojej Wiary. Zapraszamy do obejrzenia relacji zdjęciowej z tegorocznej Procesji Bożego Ciała.


Dnia 30 maja 2014r. dzieci z klas III wraz z księżmi wikariuszami, katechetkami i rodzicami wybrały się na pielgrzymkę dziękczynną po pierwszej komunii św. do Łagiewnik i Kalwarii Zebrzydowskiej.
Po przyjeździe do Łagiewnik powitało nas piękne słońce, które towarzyszyło nam prawie przez cały czas, z przerwami na burzę. Zwiedziliśmy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia oraz Centrum Jana Pawła II w którym zobaczyliśmy piękna wystawę: Kim jest człowiek z całunu turyńskiego?
Następnym przystankiem było Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. W Bazylice mniejszej  uczestniczyliśmy w Mszy Świętej. Ubogaceni duchowo udaliśmy się na rekreacyjny wypoczynek do Parku Miniatur w Inwałdzie. Zmęczeni, ale pełni wrażeń powróciliśmy szczęśliwie do domu.I Komunia Święta to bardzo ważny moment w życiu każdego dziecka. Do tej wyjątkowej chwili dzieci z naszej parafii przygotowywały się przez cały rok pod okiem Księdza Prefekta i Katechetek.
Uroczystość I Komunii św. odbyła się w dwóch grupach:
I Grupa  - w dniu 16 maja 2015 roku
II Grupa - w dniu 23 maja 2015 roku.
Uroczystość przyjęcia po raz pierwszy Komunii św. poprzedziła pierwsza spowiedź w sobotę przed  uroczystością. Mszy św. o godz. 12.00 zarówno w pierwszej jak i drugiej grupie przewodniczył i Słowo Boże wygłosił Ksiądz Proboszcz. Wielu przybyłych na uroczystości gości, ale przede wszystkim najbliżsi i rodzina wspierali dzieci swoją obecnością i modlitwą, aby zawsze szczerze kochały Jezusa i szły z nim przez całe swe życie. Dziękujemy Rodzicom dzieci pierwszokomunijnych za pomoc w przygotowaniu uroczystości oraz za dar ołtarza na potrzeby świątyni. Otaczamy naszą modlitwą te dzieci oraz ich rodziny prosząc dla nich o Boże błogosławieństwo i potrzebne łaski. Niech Chrystus w tajemnicy Eucharystii napełnia ich serca miłością i pokojem Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z obu uroczystości w naszej galerii.


Zapraszamy do wzięcia udział w dwudniowej pielgrzymce organizowanej do

Kalisza – Lichenia –
Częstochowy w dniach 06-07 06.2015.

Koszt wycieczki to ok 200zł (cena zawiera koszt transportu, nocleg i obiad w Licheniu).

Zapisy w zakrystii.


Składamy serdeczne „Bóg zapłać” tym wszystkim, którzy przyczynili się do upiększenia kaplicy Matki Bożej. Niech Maryja kształtuje nasze serca i dusze. Niech rodzi nas na nowo i pomoże ponownie przyjąć dar Jezusa w pełni świadomie, z całą otwartością serca i ogromem miłości w nim.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego